تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

تبلیغات

تاریخ بختیاری

  تاریخ بختیاری (3)
  حکومت بختیاری با فرمان نادری به علی صالح خان بهرامسری آسترکی فرزند یوسف خان و نوه خلیل خان بزرگ واگذار گردید علی صالح خان به تدریج بدرجه عالی رسید و کارهای بزرگ از او سرزد و در دستگاه نادرشاه خدمات بسیار نمود . فرمانده سپاه بختیاری در جنگ قندهار بود و بعد از مراجعت از هندوستان مدتی در بختیاری به ادامه خدمت مشغول بود و پس از چندی بیمار شد، وفات نمود. و ابوالفتح خان آسترکی نیز از سوی نادر به حکومت نواحی جام و باخزر به ریاست سه هزار خانوار هفت لنگ بختیاری که اکثرا آسترکی بودند و به آنجا کوچ داده شده بودند برگزیده شد . فرمانی از نادرشاه در اختیار نگارنده است که نادرشاه در سال 1158ه ق ابوالفتح خان را به حکومت مروشاهنجان و علی صالح خان را به حکومت جام و باخزر منصوب نموده است.
  در زمان نادرشاه ، شورش های زیادی در بختیاری علیه نادر صورت گرفت که سه مورد از همه با اهمیت تر بوده اند . یکی شورش علی مراد خان آسترکی عموی علی صالح خان در آغاز حکومت نادرشاه که مورخین محل آن را در حوالی مسجدسلیمان ذکر کرده اند. دیگری شورش علی مراد خان میوند ( ایشان نخستین کسی بوده که در ایل چهارلنگ ، لقب خان گرفته است) در میانکوه میوند بختیاری نزدیک کوه سالند. دیگری شورش علی مرادی زلکی در حوالی مومد حسن در جنوب الیگودرز. در هر سه نبرد پیروزی از آن نادرشاه بود.
  پس از مرگ نادرشاه اکثر طوایف بختیاری هفت لنگ کوچانده شده به خراسان به دیار خود باز گشتند. در زمان مرگ نادرشاه ، ابوالفتح خان آسترکی هفت لنگ که بیگلربیگی مرو شاهنجان بود ابراهیم شاه افشار او را به بیگلربیگی دارالسلطنه اصفهان و مضافات و قم و کاشان و توابع و لرستان(بختیاری) و خوزستان منصوب نمود. پس از کشته شدن ابراهیم شاه افشار اهالی عراق عجم بدور ابوالفتح خان جمع گردیدند و اورا به پادشاهی خود قبول نمودن اما او نپذیرفت و میرزا ابوتراب مشهور به شاه اسماعیل را بر مسند فرمانروایی نشانید و خود همه کاره شد. و شاهرخ شاه افشار نیز حکومت ابوالفتح خان را بر اصفهان تأیید کرد. ناگاه علی مردان خان (اول) فرزند حیدرآقا ناظر محمودصالح که بزرگ ایل چهالنگ بود به مخالفت با ابوالفتح خان بختیاری آسترکی هفت لنگ برخاست و با سپاهی بیست هزار نفره از ایل چهارلنگ به سوی اصفهان یورش برد و در یک منزلی اصفهان نبردی میان دو طرف یعنی هفت لنگ و چهارلنگ در گرفت و علی مردان خان چهارلنگ شکست خورد و به سوی لرستان فرار نمود. او با وعده تاراج و غارت اموال و نوامیس اهالی اصفهان توانست علاوه بر ایل چهارلنگ از طوایف غیر بختیاری ساکن در حومه الیگودرز و ازنا و دورود تا بروجرد سپاهی پنجاه هزار نفری تشکیل دهد. از سوی دیگر علی مردان خان با سابقه ای که از توشمال کریم خان زند داشت به طرف ملایر حرکت نمود و کریم خان را با خود همراه ساخت.
  علی مردان خان با وعده تاراج و غارت اصفهان به نیروهایش به همراه کریم خان زند به سوی اصفهان حرکت نمودن و در حوالی اصفهان جنگی سخت در گرفت . علی مردان خان از روی مکر و حیله و نیرنگ چند نامه به برخی از سران سپاه نادرشاه که اکنون همراه ابوالفتح خان آسترکی بودند نوشت و به آنها وعده داد که شهر اصفهان پس از تسخیر سه روز و سه شب مال شماست. لذا این گروه در روز جنگ ، خیانت کردند و دست از جنگ کشیدند و سپاه ابوالفتح خان هفت لنگ شکست خورد و در یکی از قلعه های اصفهان موضع گرفتند و لشگر علی مردان چهارلنگ خان و کریم خان زند وارد اصفهان شدند و آنچه وعده داده بود بر سر اهالی اصفهان انجام دادند که قلم از نوشتن آن شرم دارد.
  پس از مدتی میان این سه نفر (ابوالفتح خان هفت لنگ، علی مردان خان چهارلنگ، کریم خان زند، اتحاد سه گانه ای ایجادشد. اما پس از اینکه کریم خان برای سرکوبی شورشیان راهی شده بود علی مردان خان در حالت مستی ، ابوالفتح خان را می کشدو حکومت اصفهان را به بابا خان چهارلنگ بخشید و خود به همراه شاه اسماعیل عازم تسخیر فارس شد. کریم خان زند با شنیدن این خبر به سوی اصفهان حرکت کرد و بابا خان چهارلنگ شهر را به جای گذاشت و فرار کرد. کریم خان بدون جنگ وارد اصفهان شد و حکومت آنجا را به برادر خود صادق خان زند واگذار نمود و خود راهی نبرد با علی مردان خان گردید. به هر روی علی مردان شکست خورد و به سوی کرمانشاه متواری گردید و سرانجام بدست یکی از خوانین زند کشته شد. کریم خان زند طوایف چهارلنگ را به استان فارس کوچ داد. نتیجه این که ایل چهارلنگ باعث شدند تا توشمال کریم خان زند به حکومت برس

  کریم خان زند و بختیاری
  در این دوره با اختلافی که میان بختیاری ها پیش آمده بود و کریم خان از این فرصت به حکومت رسیده بود با حق نسق دادن به اکثر طوایف بختیاری ، از اقدامات احتمالی علیه خود کاست. در سال 1164ه ق فرمانی از شاه اسماعیل سوم با امضا کریم خان زند برای دلجویی از طایفه آسترکی برای ابدال خان آسترکی فرزند علی صالح خان صادر می شودو او را به حکومت بختیاری منصوب می نماید. لازم به ذکر است که در این زمان سه تن به نام ابدال خان در بختیاری هفت لنگ وجود داشته است . یکی ابدال خان آسترکی فرزند علی صالح خان فرزند یوسف خان فرزند خلیل خان آسترکی ، دیگری ابدال خان بهداروند و سومی ابدال خان زراسوند فرزند علی صالح فرزند عبدالخلیل آقا .
  ابدال خان چهارم نیز چهارلنگ بوده است
  نتیجه : سردار اسعد بختیاری می نویسد : حکومت بختیاری از آغاز صفویه تا پایان زندیه بر عهده فرزندان میرجهانگیرخان آسترکی بوده است.
  سردارظفر می نویسد: آقاسی خان از اولاد خلیل خان پسر جهانگیرخان بود که صاحب بنه وار بودند و در سردشت گرمسیر منزل داشتند - حکومت تمام بختیاری با آنها بود و قبل از سلاطین صفویه امیرالامراء بودند.

  منبع: کتاب " بنه وارمن ایل من " (تاریخ بختیاری پس از ساسانیان )ج1، ( نگرشی بر طایفه آسترکی دورکی بختیاری) ج2،نویسنده، علی بهرامی آسترکی بختیاری، قم 1382،1392


  این مطلب تا کنون 41 بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ پنجشنبه 11 دي 1348 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : بختیاری ,اصفهان ,آسترکی ,کریم ,حکومت ,چهارلنگ ,تاریخ بختیاری ,شکست خورد ,آسترکی فرزند ,حکومت بختیاری ,توشمال کریم ,اکثر طوایف بختیاری ,
  تاریخ بختیاری

تبلیغات


 • Ads1

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز سه شنبه 28 شهريور 1396

تبلیغات

پارس ایرانیک جهت سفارش تبلیغات با ایمیل زیر در ارتباط باشید
mohsen_msl@yahoo.com

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر